Zarejestruj się Zaloguj się

Język strony:

Wyszukaj Tereny Inwestycyjne :

Zachodnio-Pomorskie Świętokrzyskie Śląskie Mazowieckie Warmińsko Mazurskie Pomorskie Podlaskie Podkarpackie Opolskie Lubuskie Lubelskie Dolnośląskie Łódzkie Małopolskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie
f9902535a0a7e5a22bc487902f2ebb21.jpg

Urząd Miasta i Gminy

Góra Kalwaria

gmina


Nazwa urzędu Urząd Miasta i Gminy
Strona WWW www.gorakalwaria.pl
E-mail
Miejscowość
kod pocztowy
05-530 Góra Kalwaria
Ulica, nr 3-go Maja
Telefon 022 7273593
Fax 022 7271593
NIP 123 00 25 777
Gmina Góra Kalwaria (powierzchnia: 145 km2, liczba mieszkańców: 23998 osób) leży między Równiną Warszawską i środkową doliną Wisły, w centralnej części województwa mazowieckiego, w powiecie piaseczyńskim, ok. 20 km od Warszawy. Dogodna lokalizacja na przecięciu szlaków komunikacyjnych północ-południe i wschód-zachód czyni z Góry Kalwarii miejsce interesujące zarówno dla inwestorów, jak i dla turystów. Rolniczy charakter części południowej – zagłębie sadownicze (sady i lasy) kontrastuje z przemysłową północą. Miasto Góra Kalwaria, główny ośrodek mieszkaniowy, przemysłowy i administracyjny, położone jest w centralnej części gminy.

WSPANIAŁE DZIEDZICTWO...
Góra Kalwaria znana jest ze swojego historycznego i przyrodniczego dziedzictwa. Wśród najciekawszych atrakcji należałoby wymienić: unikalny w skali europejskiej układ architektoniczny miasta – miasto zostało zbudowane na planie krzyża, kompleksy miejskie miasta Góra Kalwaria i Czerska (średniowieczna stolica Księstwa Mazowieckiego), dworki i parki oraz Chojnowski Park Krajobrazowy, Rezerwat Łachy Brzeskie, liczne pomniki przyrody, strefy archeologiczne i malownicze otoczenie rzek (Wisła, Mała Zielona oraz Cedron).

TERAŹNIEJSZOŚĆ...
Góra Kalwaria jest nowoczesną gminą starającą się osiągnąć międzynarodowe standardy. Wiele inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach, zachęca inwestorów zewnętrznych do lokowania pieniędzy właśnie na naszym terenie. Stwarzamy dogodne warunki do rozwijania każdej działalności gospodarczej. Kolejnym argumentem przemawiającym za lokalizacją inwestycji właśnie w Górze Kalwarii i jej najbliższej okolicy jest wysoka jakościowo baza surowców rolnych wyhodowanych na nieskażonych ekologicznie terenach. W ostatnich latach zajmowaliśmy wysokie pozycje w rankingach gmin przyjaznych inwestorom i środowisku. Poza kilkoma większymi zakładami produkcyjnymi w Górze Kalwarii działa około 1800 małych firm, z których połowa zajmuje się handlem, 25% działa w sferze usług, a pozostałe – w transporcie, produkcji i gastronomii.
Wiele uwagi poświęcamy sprawom ekologicznym. W 2002 roku w ramach programu Phare Access dokonaliśmy „Oceny poziomu dostosowania stanu środowiska gminy Góra Kalwaria do standardów Unii Europejskiej”. Zostaliśmy wyróżnieni w IV edycji konkursu „Gmina Przyjazna Środowisku”. Jego organizatorem jest Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – Stowarzyszenie Nasz Dom oraz Europejskie Centrum Ochrony Środowiska. W 2003 roku otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie „Nasza Gmina w Europie”. Wysokie noty otrzymały nasze działania w dziedzinie ochrony środowiska. Są to miedzy innymi: system zaopatrzenia w wodę – technologia uzdatniania wody, urządzenia energooszczędne, system pompowania wody, zbiornik wody czystej, ujęcia awaryjne, zapasowe; system oczyszczania ścieków – oczyszczalnia „Moczydłów”, obiekty małej retencji, działania na rzecz ograniczeń obszarowych mające na celu zmniejszenie zanieczyszczeń obszarowych. Z uwagi na fakt, że na terenie gminy znajduje się dużo terenów rolniczych – m.in. sadów, podjęliśmy działania w zakresie edukacji rolników. Od 1995 roku wdrażany jest program integrowanej produkcji tzn. opłacalnej produkcji pełnowartościowych owoców – nie tylko ładnych z wyglądu, ale także o wysokich wartościach konsumpcyjnych, właściwym składzie chemicznym, bez pozostałości pestycydów i innych związków zagrażających zdrowiu konsumentów. Wielu naszych rolników posiada już certyfikaty produkcji integrowanej IPO. Edukacja ekologiczna jest również prowadzona w naszych szkołach. Największym sukcesem z zakresu edukacji dzieci i młodzieży w naszej gminie było przystąpienie pięciu szkół do Programu „Szkoły dla Ekorozwoju”. W ramach Programu realizowane były projekty: „Szkolne Ostoje Przyrody”, „Użyteczne odpady”, „Nasza woda”. Wszystkie projekty zostały bardzo wysoko ocenione. Uwieńczeniem naszych dotychczasowych działań było przyznanie dwukrotnie (2003 i 2004)tytułu GMINA FAIR PLAY - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji.

PRZYSZŁOŚĆ...
Szanse obecnego rozwoju gminy związane są z bliskością stolicy, szlakami komunikacyjnymi, modernizacją dróg Nr 79, 50 wraz z obwodnicami miasta (budowa obwodnicy), atrakcyjnymi terenami - również cenowo, przedsiębiorczością mieszkańców i zachęceniem kapitału obcego do inwestowania na naszym terenie. Ponieważ potrzeb jest wiele to i pomysły inwestycyjne narzucają się same, zarówno w dziedzinie gospodarczej, budownictwa mieszkaniowego, zwłaszcza zamierzenia ekologiczne, turystyczno – usługowe, sportowe, kulturalne.

Jesteśmy otwarci na wszelkie przedsięwzięcia, na które patrzymy przez pryzmat rozwoju miasta i gminy, a zwłaszcza poprawy bytu mieszkańców, korzyści materialnych inwestorów i zasobności gminy.

Lokalizacja urzędu