polski deutsch english


NA SKRÓTY

region
zagospodarowanie
alfabetycznie
alfabetycznie
terminy
zaawansowane

LOGOWANIE

Login
Hasło
zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?


Liczba odwiedzin:

3829477
 

Już wkrótce przetargi!


 
f9902535a0a7e5a22bc487902f2ebb21.jpg
Urząd Miejski

Żary (miasto)

gmina


Nazwa urzędu Urząd Miejski
Strona WWW www.zary.pl
E-mail miasto@um.zary.pl
Miejscowość
kod pocztowy
68-200 Żary
Ulica, nr Rynek 1-5
Telefon +48(68) 4708300, 35
Fax +48(68) 4708378
NIP 928-10-02-069

Żary jako największe miasto Łużyc na wschód od granicznej Nysy Łużyckiej określane są mianem Stolicy Polskich Łużyc. Miasto może pochwalić się licznymi zabytkami kultury sakralnej i świeckiej charakterystycznej dla tej części Łużyc. Powstałe na przestrzeni wieków, zachowane do naszych czasów i sukcesywnie odrestaurowywane podnoszą estetykę i atrakcyjność miasta.
Zachowany średniowieczny układ urbanistyczny uzupełniony nowoczesną architekturą sprawia, że miasto jest warte odwiedzenia przez turystów i wygodne dla mieszkańców. Dzisiaj powiatowe miasto przemysłowe, z kompletną infrastrukturą społeczną i biznesową liczące 38 tys. mieszkańców


Historia

Pierwsza wzmianka o Żarach pojawiła się w kronice Thietmara w 1007 roku. Prawa miejskie zostały nadane Żarom w 1260 roku na prawie magdeburskim. Właścicielem Żar był wówczas Albrecht Dewin, który to połączył gród z podgrodziem, otoczył drewnianą konstrukcją obronną i stworzył tym samymmiasto. Żary rozwijały się prężnie pod zwierzchnictwem najpierw ostatniego z Dewinów, następnie Packów Bibersteinów oraz Promnitzów. Na początku XVIII w. w Żarach żył i tworzył niemiecki kompozytor G. Ph. Telemann, a na zamku często bywali polscy królowie: elektorowie sascy, August II Mocny, August III. Jak każdy ośrodek miejski Żary przeżywały swoje wzloty i upadki. Obecnie jest to średniej wielkości miasto o populacji ok. 38 tys. osób, znaczący ośrodek przemysłowy i kulturalny województwa lubuskiego.

Zabytki

W sercu starego miasta znajduje się odrestaurowany rynek z ratuszem z XIV/XV w. z pięknym renesansowym portalem nad głównym wejściem. Dookoła rynku wznoszą się piękne kamieniczki barokowe, secesyjne oraz modernistyczne z interesującymi fasadami. Stare miasto zdobią również liczne fontanny oraz studnie. Studnia Tkacza i Studnia Bazyliszka związane z intrygującymi żarskimi legendami. Warto zobaczyć także: zespół Zamkowo-Pałacowe (renesansowo – barokowy), w którym kapelmistrzem był G.P Telemann, mury i budowle obronne z XV w., gotycki kościół farny, Muzeum Pogranicza ze zbiorami regionalnymi, park przypałacowy i wiele innych urokliwych zabytkowych miejsc.


Kultura

W każdą pierwszą sobotę miesiąca odbywają się na żarskim rynku i deptaku Targi Staroci. W Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego można obejrzeć makietę średniowiecznego miasta Żary, stare dokumenty, mapy i inne zachowane przedmioty związane z miastem oraz podziwiać porcelanę z żarskiej fabryki porcelany Carstensa. Warto także przyjechać na coroczne jarmarki świąteczne oraz miodu i wina. W ostatni weekend sierpnia odbywają się Dni Miasta Żary. Salon Wystaw Artystycznych to miejsce, w którym prezentowane jest malarstwo, grafika, rzeźba oraz fotografia autorska.

Aktywny wypoczynek
Aktywny wypoczynek w mieście i okolicy oferuje Kompleks Rekreacyjno – Wypoczynkowy w Żarach przy ul. Telemanna, który tworzą:
• Kryta pływalnia „Wodnik”
z saunami i siłownią,
• kręgielnia „Pod Papugami”,
• kompleks basenów otwartych przy ul. Źródlanej. Żarski Las (Zielony Las) znajduje się na Wzniesieniach Żarskich, na południe od centrum Żar.
To doskonałe miejsce na spacery i wyczieczki rowerowe i grzybobranie. Zielony Las podobnie jak Łuk Mużakowa to morena powstała po działalności lodowca.
Park Mużakowski (oddalony od Żar o ok. 30km) jest jedynym parkiem w Polsce wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park przypałacowy przylegający bezpośrednio do starówki z pięknymi alejkami, pawilonem muzycznym, fontanną oraz placem zabaw zachęca mieszkańców i turystów do chwili wytchnienia i odpoczynku. W żarskim parku niedaleko pawilonu muzycznego można rozegrać partię szachów wielkoformatowych. W porze leniej często odbywają się tu różne imprezy i koncerty.

Imprezy

W Żarach odbywa się wiele znaczących
imprez cyklicznych m.in.:
• Memoriał Skoku o Tyczce im. Tadeusza Ślusarskiego,
• Dni Żar,
• Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką,
• Festiwal Telemannowski,
• Bieg uliczny „Dycha po Żarach”,
• Lato z Telemannem.ofertyinwestycyjne.pl © 2005-2020
Wszelkie prawa zastrzeżone


Wasilków warsztaty samochodowe koślawość kolan części Ducato VIN hobbit tools