Zarejestruj się Zaloguj się

Język strony:

Wyszukaj Tereny Inwestycyjne :

Zachodnio-Pomorskie Świętokrzyskie Śląskie Mazowieckie Warmińsko Mazurskie Pomorskie Podlaskie Podkarpackie Opolskie Lubuskie Lubelskie Dolnośląskie Łódzkie Małopolskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie
f9902535a0a7e5a22bc487902f2ebb21.jpg

Urząd Miejski w Bobolicach

Bobolice

gmina


Nazwa urzędu Urząd Miejski w Bobolicach
Strona WWW www.bobolice.pl
E-mail gmina@bobolice.pl
Miejscowość
kod pocztowy
76-020 Bobolice
Ulica, nr Ratuszowa 1
Telefon 94 3458401
Fax 94 3458420
NIP 673-11-37-047

Miasto Bobolice położone jest pomiędzy dwoma dużymi ośrodkami administracyjno-gospodarczymi - Koszalinem i Szczecinkiem. Po reformie administracyjnej w 1998 r. i zlikwidowaniu województwa koszalińskiego Gmina Bobolice wchodzi w skład powiatu koszalińskiego a ten przynależy do województwa zachodniopomorskiego ze stolicą w Szczecinie. Pod względem administracyjnym podlega powiatowi koszalińskiemu i wojewodzie zachodniopomorskiemu. Gmina Bobolice sąsiaduje z gminami Grzmiąca i Tychowo od zachodu, Manowo i Polanów od północy, Biały Bór od wschodu i Szczecinek od południa.

Pod względem geograficznym niemal cały teren gminy znajduje się w jednostce fizycznogeograficznej 314,47 Pojezierze Bytowskie. Tylko mały obszar położony na północy od Pradoliny Pomorskiej zaliczony został do jednostki 314,46 Wysoczyzna Polanowska, a podobnie mały obszar na południe od Porostu do jednostki 314,67 Równina Charzykowska. Pod względem klimatycznym gmina znajduje się częściowo w krainie klimatycznej "Pas północny Pojezierza Pomorskiego" - niższa część północna i zachodnia, częściowo w krainie Pojezierze Miastecko- Bytowskie - pozostały obszar.

Przez miasto i gminę przepływa rzeka Chociel o długości 23 km., wpadająca do Radwi, dopływu Parsęty.

Przez gminę przebiega południkowo droga krajowa Nr 11 Kołobrzeg - Koszalin - Bobolice - Szczecinek - Poznań oraz droga krajowa Nr 25 Bobolice - Biały Bór - Człuchów z odgałęzieniami do Bydgoszczy i Warszawy. W Bobolicach krzyżuje się dużo dróg wojewódzkich i dróg krajowych regionalnych. Charakterystyczną cechą układu drogowego miasta i gminy jest to, iż gmina obsługiwana jest przez drogi, które promieniście rozchodzą się z Bobolic.

Przemysł i rolnictwo

Funkcja produkcyjna na obszarze gminy reprezentowana jest przez przetwórstwo rolno- spożywcze, przerób drewna, wydobycie i przerób kopalin, niewielką produkcję energii elektrycznej. Największe zakłady to: "BH -Plast" w Bobolicach zajmująca się wyrobem węży ogrodowych, "Contema" Bobolice - produkcja kontenerów komunalnych, Mleczarnia "Mlekosz" w Bobolicach, i inne. W związku z tym, że użytki rolne zajmują 43,3 % powierzchni gminy 32,2 % całej populacji ludności w wieku produkcyjnym pracuje w rolnictwie. Ogólna liczba gospodarstw rolnych występujących na tych terenach wynosi 451, w tym 10 gospodarstw o powierzchni powyżej 100 ha. Dominującym kierunkiem produkcji rolnej jest uprawa zbóż.

Środowisko przyrodnicze


Z ogólnej powierzchni 16.500 ha przypada na lasy, 1.300 ha na łąki, 516 ha na jeziora. Cały obszar gminy, położony w strefie moren czołowych i jest silnie zróżnicowany pod względem wysokości (od 65 do 216,6m n.p.m.). Charakteryzuje się dużą ilością dolin i wzniesień z oczkami wodnymi i strumykami. Wysokie walory krajobrazowe to również około 100 jezior, w tym 16 o powierzchni od 5 do 55 ha i kilkadziesiąt małych od 0,5 do 1 ha o łącznej powierzchni - 354 ha. Jeziora te charakteryzują się wyjątkową czystością wód. Do największych istnieje bardzo dogodny dojazd. W wielu jeziorach znajdują się piaszczyste dna idealne dla zorganizowania kąpielisk. Każde z jezior, przylega do lasów co stwarza możliwości organizowania biwaków. Brzegi są dostępne dla turystów. Wędkarstwo - jeziora zasobne są w różne gatunki ryb. Dominują leszcz, węgorz, karp, szczupak, lin, okoń, płoć. Są również rzadkie gatunki ryb jak sieja w jeziorze Chlewo i sandacz w jeziorze Trzpień. Tak więc można wędkować spławikowo jak też spiningować. Ponadto dla spiningistów, amatorów ryb łososiowych polecić można rzekę Chociel, w której żyją pstrągi potokowe oraz górną Radew, w której również można złowić pstrąga potokowego, lipienia oraz troć.

Na terenie gminy prawną i formalną ochroną objęte są następujące tereny i obiekty: Rezerwat przyrody "Buczyna" o pow. 9,78 ha w leśnictwie Chociwle; Rezerwat przyrody "Jezioro Piekiełko" - jezioro lobeliowe o głębokości 26 m i pow. 9,95 ha w Nadleśnictwie Bobolice; Rezerwat przyrody "Jezioro Szare" - jezioro lobeliowe o głębokości 9 m i pow. 8,30 ha w Nadleśnictwie Bobolice; Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Dolina rzeki Chociel"- położony powyżej Bobolic w strefie źródliskowej.

Ciekawe miejsca

"Panteon" Pamięci II wojny światowej - jest zespołem epitafijno- nagrobkowym usytuowanym w poczesnym miejscu cmentarza komunalnego, zbudowany z myślą o uczczeniu pamięci wszystkich poległych i cierpiących wskutek działań wojennych w imię wzajemnego pojednania i przebaczenia. Wykute w piaskowcu napisy upamiętniają tych, którzy byli więzieni i ginęli w oflagach i stalagach: Grossborn, Arnswalde, Luft-4, Gross Tychow, Woldenberg Stargard, Hammerstein. Mają tu swoją kwaterę żołnierze Armii Krajowej z batalionów "Odra" i "Gryf", którzy w czasie wojny walczyli na Pomorzu. Są tablice poświęcone Sybirakom, nauczycielom Pomorza i Kaszub, księżom i siostrom zakonnym, Łemkom. Autorem tego dzieła jest rzeźbiarz Zygmunt Wujek.

Tablica i krzyż upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II - powstał na ziemii bobolickiej przy kościele p.w. Wniebowzięcia NMP, jako wotum dziękczynne za ponad ćwierćwieczny pontyfikat. Uroczystości odsłonięcia dokonał biskup Kazimierz Nycz 20 października 2005 roku. Miejsce to jest wyrazem wdzięczności, że Bóg nam dał takiego Polaka, że dane nam było żyć w jego epoce, mieć w nim przewodnika, mistrza, nauczyciela.

Grodzisko słowiańskie pochodzące z pierwszych wieków naszej ery znajduje się u wylotu ul. A. Mickiewicza. Jego wielkość świadczy o tym, że w okresie średniowiecza odgrywało ważną rolę obronną i osadniczą w tym regionie Pomorza. Dziś znajduje się tu park miejski i stadion sportowy.

Rynek miejski - tu w czasach średniowiecznych znajdował się potężny gród słowiański zwany przez kronikarzy "civitas" - miasto. Przez wiele wieków na tym rynku organizowano jarmarki. Obecnie rynek stanowi centrum handlowe i gastronomiczne.

Pierwszy kościół w mieście wzniesiono po 1350 roku, chociaż jego budowę zaplanowano już w czasie lokacji miasta w 1340 r. Była to niewielka 1-nawowa ceglana świątynia z prostokątną wieżą. Obiekt ten znacznie przebudowany w XVII w. (1631 r.) został w II połowie XIX w. rozebrany, a na jego miejsce wzniesiono w latach 1882-1886 nową neogotycką budowlą zachowaną do dziś (kościół parafialny rzymsko-katolicki p.w. Wniebowzięcia NMP). Został wpisany do rejestru zabytków.

Bobolicki Krzyż Pamięci - Dla upamiętnienia ofiar, staraniem Towarzystwa Ekologiczno - Kulturalnego, w 50 rocznicę zakończenia II wojny światowej na obrzeżach Bobolic został wzniesiony Monumentalny Krzyż. Po wsze czasy upamiętnia wielkie wojenne i powojenne przesiedlenia ludności, cierpienie pokolenia naszych ojców i dziadów, którzy wbrew własnej woli zostali po wojnie wyrwani ze swych ojczystych stron. Pomnik został wzniesiony w 1995 roku, projekt plastyczny wykonał artysta plastyk - Jan Wagin. W 60 rocznicę zakończenia II wojny światowej u szczytu zostały wkopane urny z ziemią z cmentarzy z różnych stron Polski i z Wileńszczyzny.

 

Lokalizacja urzędu