Zarejestruj się Zaloguj się

Język strony:

Wyszukaj Tereny Inwestycyjne :

Zachodnio-Pomorskie Świętokrzyskie Śląskie Mazowieckie Warmińsko Mazurskie Pomorskie Podlaskie Podkarpackie Opolskie Lubuskie Lubelskie Dolnośląskie Łódzkie Małopolskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie
23c513154a17f4a8dfb6e0c7cfe0b5a4.jpg

Urząd Gminy

Chojnów

gmina


Nazwa urzędu Urząd Gminy
Strona WWW www.gmina-chojnow.pl
E-mail urzad@gmina-chojnow.pl
Miejscowość
kod pocztowy
59-225 Chojnów
Ulica, nr Fabryczna 1
Telefon 76 81-88-502
Fax 76 81-87-587
NIP 674-00-10-003

Gmina Chojnów położona jest w południowo zachodniej części Niziny Śląskiej (województwo dolnośląskie) w Dolinie Czarnej Wody i w dolnym biegu rzeki Skory. Na niezbyt wysoko jakościowych glebach dominuje rolnictwo i hodowla. Gminę zamieszkuje 9 tys. 393 mieszkańców. Jej obszar to 231,21 km kwadratowych z czego 20 % to lasy, 68% grunty orne, 2,3% to tereny zurbanizowane. Prawie 80% użytków rolnych posiada optymalne warunki do rozwoju rolnictwa poprzez dogodny klimat oraz długi okres wegetacji.

    Gminę tworzy 25 wsi (Biskupin, Biała, Budziwojów, Dzwonów, Dobroszów, Czernikowice, Pawlikowice, Gołocin, Groble, Goliszów, Gołaczów, Jaroszówka, Krzywa, Michów, Niedźwiedzice, Okmiany, Osetnica, Jerzmanowice, Rokitki, Konradówka, Piotrowice, Strupice, Witków, Zamienice, Stary Łom) skupionych w 22 sołectwach.

    W wiejskiej gminie Chojnów dominuje rolnictwo, jednakże północna część gminy, gdzie rozpościera się obszar chroniony w dolinie Czarnej Wody, posiada naturalne walory dla rozwoju agroturystyki oraz pieszej, rowerowej i konnej rekreacji. W południowej części gminy, przez którą przebiega autostrada w kierunku Berlina, znajdują się atrakcyjne tereny inwestycyjne: Krzywa-Okmiany, Budziwojów, które już czekają na inwestorów.

    Edukacyjną i kulturalną stronę gminy stanowi osiem szkół podstawowych, Gminna Biblioteka oraz jej trzy filie, świetlice wiejskie i Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Na terenie gminy działają trzy zespoły folklorystyczne: "Słowiki", "Kalinki" i "Jaskółki" oraz Dęta Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej.
Gmina Chojnów jest jedną z najaktywniejszych gmin pod względem uprawiania sportu. W roku 1998 została sklasyfikowana na 21 miejscu w Polsce pod względem działalności Rady Gminnej Ludowych Zespołów Sportowych a w roku 2001 na miejscu VI na terenie Dolnego Śląska. Wszystkie drużyny, zespoły i cała działalność sportowa odbywa się w ramach LZS, które liczą obecnie 435 członków zrzeszonych w 17 klubach.

    Gmina oferuje wiele form wypoczynku i turystyki. Kąpielom sprzyja I klasa czystości wód w Rokitkach a komercyjne stawy rybne (np. w Goliszowie) z możliwością wypożyczania kompletnego sprzętu zachęcą z pewnością wędkarzy. Stadnina Koni w Jaroszówce znana z hodowli koni pełnej krwi angielskiej ma w swojej ofercie wiele atrakcji i imprez dla amatorów sportów konnych.

    Gmina Chojnów może poszczycić się wieloma interesującymi zabytkami. Jednym z nich jest wzniesiony w XVIII w. wiatrak typu holenderskiego. W którego wnętrzu mieści się dziś restauracja. Innymi ciekawymi zabytkami są kościoły: drewniany w Goliszowie, w Osetnicy z XVI w. i w Zamienicach z XVII w. Godnymi uwagi są ruiny pałacu klasycystycznego w Pątnowie otoczone parkiem i ruiny zamku w Rokitkach. Archeologiczną ciekawostką są pozostałe po XII wiecznych budowlach stożkowate grodziska w Rokitkach.
 

Lokalizacja urzędu