Zarejestruj się Zaloguj się

Język strony:

Wyszukaj Tereny Inwestycyjne :

Zachodnio-Pomorskie Świętokrzyskie Śląskie Mazowieckie Warmińsko Mazurskie Pomorskie Podlaskie Podkarpackie Opolskie Lubuskie Lubelskie Dolnośląskie Łódzkie Małopolskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie
7cbbc409ec990f19c78c75bd1e06f215.gif

W Dobromierzu powstanie fabryka Boscha


Niemiecki koncern Bosch zainwestuje 1,2 mld zł w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu. W nowej fabryce do 2027 r. ma być zatrudnionych 500 osób. Fabryka w Dobromierzu będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, głównie na rynek europejski.Fabryka pomp ciepła powstanie w Dobromierzu, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej WSSE Invest-Park. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2024 r., a produkcja w nowym zakładzie ma ruszyć na przełomie 2025 i 2026 r.

Birte Lubbert członek zarządu Bosch Comfort Grup podkreśliła, że firma zamierza umacniać swoją pozycję na rynku pomp ciepła. "Będziemy budować nową fabrykę w Dobromierzu, w sercu Europy; są tu dobre połączenia logistyczne. To jest idealne miejsce, z którego szybko możemy się dostać do rynków w Europie" - powiedziała Lubbert.

Premier Mateusz Morawiecki w liście wystosowanym z okazji ogłoszenia inwestycji podkreślił, że przyczyni się ona do rozwoju regionu i skutecznej transformacji energetycznej kraju.

Minister w KPRM Michał Dworczyk zaznaczył, że inwestycje w nowe technologie są szczególnie pożądane, a z budowy fabryki w Dobromierzu skorzysta cały subregion wałbrzyski.

Piotr Dytko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych, stwierdził, że nowa inwestycja Boscha potwierdza, że Polska jest stabilnym, wiarygodnym i rzetelnym miejscem do inwestowania. "W zeszłym roku przekroczyliśmy barierę 3,7 mld euro jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne w Polsce i liczymy na to, że ten rekord przekroczymy też w tym roku" - powiedział Dytko.

– Inwestycja Grupy Bosch w Dobromierzu to nie tylko znaczący krok na drodze europejskiej transformacji energetycznej, ale także najlepszy dowód na to, że niemiecki lider branży doskonale rozpoznaje wyzwania zrównoważonego rozwoju stojące przed Polską i całym kontynentem, tak w wymiarze technologicznym jak i społecznym. Nowy zakład lokowany na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to wreszcie przykład mądrej synergii łączącej myśl niemieckiej innowacji z duchem polskiej przedsiębiorczości – mówi Piotr Wojtyczka, prezes zarządu WSSE „Invest-Park”.

Bosch inwestuje w swoje fabryki w Polsce od 1992 r. Koncern ma swoje zakłady w Warszawie, we Wrocławiu, w Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Reprezentowany jest przez cztery spółki, które tworzą Grupę Bosch w Polsce.Fabryka w Dobromierzu będzie dziewiątym zakładem Boscha w Polsce i pierwszym, który będzie produkował pompy ciepła. W zakładach Boscha produkowany jest sprzęt AGD, komponenty do układów hamulcowych i osprzęt do elektronarzędzi. Koncern w Polsce zatrudnia ponad 8,5 tys. pracowników.Bosch produkuje już pompy ciepła w fabrykach w Niemczech, Portugalii i w Szwecji. Według koncernu zapotrzebowanie na pompy ciepła w Polsce rosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent rok do roku. W ciągu obecnej dekady w UE ma zostać zainstalowanych dodatkowo 30 mln pomp ciepła - podał Bosch.

Swojego zadowolenia z lokalizacji fabryki Boscha nie kryje wójt Dobromierza Jerzy Ulbin, który w 2016 roku zainicjował proces utworzenia dobromierskiej podstrefy w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Niewątpliwie będzie to strategiczna inwestycja w 5-tysięcznej gminie, szansa na jej dynamiczny rozwój i nowe miejsca pracy. Z sercem realizowaliśmy wszystkie etapy procesu wyłonienia lokalizacji przez firmę Bosch. Dla gminy Dobromierz ta inwestycja oznaczać będzie prestiż, 500 miejsc pracy w perspektywie 3-4 lat, a także wpływy do budżetu gminy z tytułu podatków – podkreśla wójt Jerzy Ulbin.

 

za: www.dobromierz.pl